Rozwiązanie spółki bez likwidacji
Rejestracja spółki to obecnie bardzo sprawny proces. Zarówno spółkę kapitałową jak i osobową możemy uruchomić w ciągu zaledwie kilku dni. Zupełnie innym tematem jest rozwiązanie spółki. Ten proces jest zazwyczaj długi i kosztowny. Niekiedy pomocna może być procedura przewidująca rozwiązanie spółki bez likwidacji.
Klasyczne rozwiązanie Spółki przez likwidacje
Zasadą jest, że rozwiązanie spółki wiąże się z obowiązkiem przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. W ramach tego postępowania obowiązkiem likwidatorów jest spłata zobowiązań spółki, upłynnienie majątku, podział pozostałego majątku pomiędzy wspólników. Przeprowadzenie klasycznej likwidacji wymaga jednak aktywności, a często także poniesienie kosztów (opłaty sądowe, wynagrodzenia księgowych, pełnomocników). Co jednak w sytuacji, gdy (z różnych względów) wspólnicy nie są zainteresowani zlikwidowaniem spółki. Czy taki martwy twór będzie istniał w Krajowym Rejestrze Sądowym po wieki?
Rozwiązanie spółki bez likwidacji
Rozwiązanie spółki bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego to procedura, którą sąd rejestrowy może wdrożyć z urzędu w sytuacji, gdy oczywistym jest, że podmiot już nie działa. Warunkiem zastosowanie tego trybu rozwiązania Spółki jest aby :
- nie prowadziła aktywnej działalności
- nie posiadała majątku
- nie wykonywała ciążących na niej względem KRS obowiązków (np. nie składała sprawozdań finansowych).
Przesłanki do wszczęcia procedury rozwiązania spółki bez likwidacji.
Sąd wszczyna postępowania o rozwiązanie spółki bez likwidacji jeżeli:
Jak przebiega procedura rozwiązania Spółki bez likwidacji?
Prawa sądu rejestrowego
W postępowaniu o rozwiązanie bez likwidacji sąd rejestrowy może uzyskiwać informacje bezpośrednio od organów administracyjnych, podatkowych, rejestrowych, a także od organizacji społecznych. Celem pozyskiwania informacji jest ustalenie czy spółka działa i jaki ma majątek.
Zakończenie postępowania
Jeżeli Sąd rejestrowy zdecyduje się na rozwiązanie spółki bez likwidacji wówczas ogłasza tę informacje Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Rozwiązanie spółki bez przeprowadzania likwidacji jest możliwe wyłącznie w przypadku, gdy spółka zaprzestała działalności i nie wykonuje swoich obowiązków wobec KRS. Procedura ta jest inicjowana z urzędu przez sąd rejestrowy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby działania zostały podjęte przez Sąd na skutek wniosku wspólników lub reprezentantów Spółki.