Wyłączenie od dziedziczenia [cz.3 – wydziedziczenie małżonka w testamencie]
Wyłączenie małżonka od dziedziczenia może między innymi nastąpić poprzez dokonane przez spadkodawcę wydziedziczenie małżonka w testamencie. W jakich sytuacjach jest to możliwe?
Możliwość wyłączenia małżonka od dziedziczenia
Wydziedziczenie małżonka, a tym samym wyłączenie go od dziedziczenia może nastąpić w przypadku dziedziczenia testamentowego.
Nieważność testamentu pociąga za sobą także nieważność wydziedziczenia.
Wydziedziczenie może nastąpić tylko z przyczyn wymienionych w przepisie. Nie jest możliwe stosowanie interpretacji rozszerzającej przesłanek.
Wydziedziczenie małżonka w testamencie
Wydziedziczenie to możliwość spadkodawcy do pozbawienia konkretnej grupy spadkobierców prawa do zachowku. Małżonek – spadkodawca może w testamencie pozbawić nie tylko małżonka, ale też zstępnych i rodziców prawa do zachowku. W testamencie małżonek – spadkodawca musi wskazać (opisać) przyczynę wydziedziczenia.
Podstawy do wydziedziczenia
Małżonek – spadkobierca (ale też zstępni i rodzice spadkodawcy) może zostać wydziedziczony, jeśli:
- wbrew woli małżonka – spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego
- dopuścił się względem małżonka – spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci
- uporczywie nie dopełnia względem małżonka – spadkodawcy obowiązków rodzinnych, np. pozbawienie niezbędnej opieki przy chorobie lub ze względu na wiek, brak realizacji obowiązku alimentacyjnego i in.
Przyczyna wydziedziczenia musi istnieć w chwili sporządzania testamentu.
Przebaczenie jako negatywna przesłanka wydziedziczenia
Małżonek – spadkobierca nie może zostać wydziedziczony jeśli małżonek – spadkodawca mu przebaczył.
Skuteczne przebaczenie wymaga, by małżonek – spadkodawca dokonał go z minimum dostatecznym rozeznaniem (jeśli nie miał zdolności do czynności prawnych).
Skutkiem przebaczenia będzie przywrócenie małżonkowi – spadkobiercy prawa do zachowku. W dalszym jednak ciągu małżonek – spadkobierca pozbawiony będzie możliwości nabycia spadku na podstawie ustawy. Zmiana w tym zakresie mogłaby nastąpić jedynie poprzez zmianę woli małżonka – spadkodawcy, poprzez zmianę testamentu (napisanie nowego testamentu) i powołanie do dziedziczenia testamentowego także współmałżonka.
Skutek wydziedziczenia
Małżonka wydziedziczonego traktuje się tak, jakby nie dożył otwarcia spadku.
Pozbawienie prawa do zachowku może dotyczyć tylko całości prawa. Małżonek – spadkodawca nie ma prawa do miarkowania w testamencie zachowku.
Skutek wydziedziczenia nie rozciąga się na zstępnych małżonka wydziedziczonego. Oznacza to, że zstępni wydziedziczonego małżonka mają prawo do zachowku.
Skutek bezpodstawnego wydziedziczenia
W sytuacji gdy przyczyna wydziedziczenia nie była jedną z wymienionych powyżej nie dochodzi do wydziedziczenia. Małżonek – spadkobierca jest jednak w takim przypadku wyłączony od dziedziczenia ustawowego. Nie mniej jednak prawo do zachowku mu przysługuje.