Zabiegi poprawiające urodę – odpowiedzialność odszkodowawcza za błąd
Poprawianie urody czy korekta wady? Gdzie leży granica między wykonywaniem zabiegów w celach leczniczych, a z powodów czysto estetycznych? Odpowiedzialność odszkodowawcza za błąd osoby wykonującej takie zabiegi?
Zabiegi poprawiające urodę
Zabiegi poprawiające urodę to będą wszystkie te zabiegi, które wykonywane są w celu przywrócenia lub ulepszenia naturalnego wyglądu. Skala skomplikowania i ingerencji w ciało przy wykonywaniu zabiegów jest spora. Rozpoczynając od zabiegów kosmetycznych, dermatologicznych, przez stomatologiczne, medycyny estetycznej, a kończąc na chirurgii plastycznej. Różne będzie też ryzyko pojawienia się powikłań, czy popełnienia błędu przez osobę zabieg wykonującą (nie zawsze będzie to lekarz!)
Ryzyka związane z zabiegami medycyny estetycznej
Największym ryzykiem zdecydowanie będzie możliwość wykonywania niektórych zabiegów przez osoby nie posiadające odpowiedniego wykształcenia lub/i doświadczenia i umiejętności. Ciągle aktualny jest spór, kto może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej. Środowiska lekarskie przekonują, że zabiegi te są lekarskimi czynnościami leczniczymi lub nieleczniczymi. Z kolei środowisko kosmetologów stoi na stanowisku, że kosmetolog także jest osobą uprawnioną do wykonywania takich zabiegów, w szczególności z użyciem kwasu hialuronowego. Najwięcej kontrowersji, jak się zdaje, wzbudza stosowanie tzw. „botoxu”.
Skutki niewłaściwie wykonanych zabiegów
Niewłaściwie wykonany zabieg z użyciem kwasu hialuronowego może powodować głębokie owrzodzenia, czy martwicę skóry. Przy zastosowaniu toksyny botulinowej może być jeszcze gorzej. Następstwem może być: porażenie nerwów, opadnięcie powiek czy asymetria twarzy, a nawet wstrząs anafilaktyczny prowadzący do śmierci (rzadko zdarza się by w gabinetach kosmetycznych dostępne były leki przeciwuczuleniowe, a przy takim zabiegu jest to niezbędne). Istnieje także ryzyko zakażenia gronkowcem lub innymi wirusami (np. wirusowym zapaleniem wątroby).
Do naszej kancelarii często zgłaszają się osoby z takimi problemami jak:
- niewłaściwe dobrana ilość kwasu hialuronowego przy powiększaniu ust (poza nienaturalnym, czy wręcz nieestetycznym wyglądem, niekiedy może powodować problemy z mówieniem)
- poparzenia skórne przy nieumiejętnym wykonywaniu zabiegów z użyciem lasera,
- zastosowanie niewłaściwego preparatu (wykonanie mezoterapii igłowej preparatem do mezoterapii mikroigłowej).
W ostatnim czasie, głośno jest też o sprawach, w których pacjentki dochodzą swoich roszczeń, za niewłaściwie wykonane zabiegi powiększania piersi preparatem Aquafilling (wcześniej Los Deline). W przypadku tego preparatu zgłaszane powikłania są poważne: niegojące się rany, sączenie z ran żelu, bolesne guzy, martwica tkanek, niektóre z kobiet musiały przejść amputację piersi (więcej przeczytać można na stronach radiozet, wyborcza.pl, Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej i w komunikacie producenta). Do kancelarii zgłaszają się także pacjentki poszkodowane w trakcie – wydawało by się mniej inwazyjnych – zabiegów. Przykładem może być zabieg złuszczania naskórka. Przyczynami najczęściej są niewłaściwie dobrany preparat do rodzaju skóry, lub nieumiejętne nałożenie preparatu, a skutkami często są poparzenia skórne, blizny i in.) Osoby wykonujące takie zabiegi ponoszą odpowiedzialność odszkodowawczą za błąd.
Najczęściej pojawiające się błędy w chirurgii plastycznej
W zasadzie statystyki nie są trudne do przewidzenia – najwięcej błędów popełnianych jest przy tych zabiegach, których się najwięcej wykonuje. W czołówce znajduje się powiększanie piersi i korekta nosa. Pacjentki najczęściej skarżą się na źle dobrany rozmiar lub kształt implantów, asymetrię piersi. Niepożądanymi skutkami w przypadku korekty nosa są m.in. niedrożność i zniekształcenie.
Prawa poszkodowanego
Jak w przypadku każdej szkody na osobie, pokrzywdzony może domagać się zasądzenia odszkodowania i zadośćuczynienia. Niekiedy w skrajnych przypadkach może nawet i renty.
Pierwszym krokiem zawsze będzie analiza sprawy. Niestety zdarza się, że zabiegi te (w gabinetach kosmetycznych) wykonuje się na podstawie umowy ustnej. Czasem nie ma żadnej dokumentacji potwierdzającej wykonanie takiego zabiegu, czy wskazującej na użyty w jego trakcie preparat. Większy rygor w tym zakresie utrzymywany jest przez placówki wykonujące zabiegi chirurgii plastycznej. Tutaj zabiegi wykonywane są przez lekarzy i prowadzona jest dokumentacja medyczna. Każda sprawa jest inna. Nie tylko ze względu na rodzaj przeprowadzonego zabiegu (kosmetyczny, medycyny estetycznej czy chirurgii plastycznej), ale też ze względu na konkretne cechy pacjenta i przebieg „procesu upiększania”. Dlatego tak ważne będzie spotkanie z prawnikiem i przekazanie mu swoich spostrzeżeń oraz opisanie jak przebiegał zabieg, jakie poczynione zostały ustalenia z osobą zabieg przeprowadzającą, jakie negatywne skutki przyniósł (także w sferze psychicznej i społecznej – bowiem to będzie miało znaczenie z punktu widzenia zadośćuczynienia).
Dochodzenie praw poszkodowanego przy wykonywaniu zabiegów medycyny estetycznej czy chirurgii plastycznej nie różni się od postępowania w przypadku błędów medycznych. Pokrzywdzony pacjent może żądać zasądzenia odszkodowania oraz zadośćuczynienia. Odszkodowanie obejmować może zwrot kosztów: leczenia, leczenia naprawczego, sprawowanej nad nim opieki, leków, rehabilitacji i in). Zadośćuczynienie to rekompensata za krzywdę psychiczną powstałą w wyniku niewłaściwie przeprowadzonego leczenia).
O tym jakie są prawa pokrzywdzonego i jakie kolejne kroki powinien podjąć w dochodzeniu roszczeń pisaliśmy tu.