Zgłoszenia zewnętrzne sygnalistów
25 grudnia 2024r. wchodzą w życie przepisy, nakładające na Rzecznika Praw Obywatelskich oraz wszystkie organy publiczne obowiązek przyjmowania zewnętrznych zgłoszeń sygnalistów. Zgłoszenia zewnętrzne sygnalistów muszą być prowadzone zgodnie z procedurą wynikającą z ustawy.
Likwidacja spółki z o.o. – jak pozbyć się niechcianego tworu?
Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest obecnie sprawna i szybka. Sprytny adwokat może założyć spółkę w przeciągu kilku godzin. Po dwóch dniach spółka jest w rejestrze i można działać. Likwidacja spółki z o.o. jest dużo bardziej skomplikowana i czasochłonna. Jeżeli jednak spółka faktycznie zakończyła swoją działalność lepiej nie…
Fundacja rodzinna – rodzinny biznes pod ochroną
Fundacja rodzinna powstała z myślą o przedsiębiorcach, którzy pragną na przyszłość zabezpieczyć los swojego majątku i bezpieczeństwo finansowe bliskich. Fundacja rodzinna to całkowite novum w polskim prawie.
Czy przedsiębiorca może ogłosić upadłość konsumencką?
Od kilku lat funkcjonują bardzo przyjazne konsumentom przepisy umożliwiające oddłużenie i powrót do normalności. Przepisy te dają dłużnikom szansę na umorzenie nawet bardzo dużego zadłużenia. Warunkiem skorzystania z przepisów jest bycie konsumentem. Czy upadłość konsumencka może być procedurą z której skorzysta przedsiębiorca?
Ochrona sygnalistów – czas start
25 września 2024r. wchodzą w życie przepisy, których celem jest ochrona sygnalistów. Kim są sygnaliści, o jakiej ochronie mowa i jakie obowiązki, w związku z nowymi przepisami mają przedsiębiorcy? Najwyższy czas na przygotowanie odpowiednich procedur. Brak dostosowania wewnętrznych regulacji będzie karany.
Wysłuchanie dziecka – głos dziecka w postępowaniu sądowym
Małoletnie dzieci, co do zasady reprezentowane są przez przedstawicieli ustawowych (rodziców, opiekunów i in). Nie występują więc w swoim imieniu w toku postępowania, jednak prawo daje im możliwość wyrażenia swojego poglądu i wyrażenia rozsądnych życzeń co do rozstrzygnięcia sprawy. Wysłuchanie dziecka – kiedy i na jakiej podstawie się…
Wykaz inwentarza – czyli jak zabezpieczyć spadek?
Jedną z instytucji służących ochronie dziedziczenia jest wykaz inwentarza. Instytucja ta ma zastosowanie do spadków otwartych po dniu 18 października 2015r.
Czy można rozwiązać umowę najmu zawartą na czas określony?
Najem zawarty na czas określony ma na celu ustabilizowanie stosunku najemca – właściciel. Obie strony teoretycznie wiedzą do kiedy są związane umową i ta pewność niewątpliwie jest pozytywna. Co jednak jeżeli najem nie spełnia oczekiwań lokatora lub właściciela? Czy można rozwiązać umowę najmu zawartą na czas oznaczony?
Zmiany kodeksu karnego – surowsze kary i nowe przestępstwa
Jedną z podstawowych prawd, jakiej naucza polityka kryminalna jest, że o przestrzeganiu prawa nie decyduje surowość kary lecz jej nieuchronność. Obecny ustawodawca jakby nie znał tej zasady i wprowadził właśnie kolejne zmiany kodeksu karnego. Wprowadzone zmiany kodeksu karnego przewidują zaostrzanie kar w każdym wymiarze – długości kary, wysokości…
Ochrona dziedziczenia – czyli jak zabezpieczyć spadek
Ustawodawca wprowadził w przepisach ustaw liczne instytucje zmierzające do zapewnienia ochrony dziedziczenia. Celem jest zabezpieczenie rzeczy, praw majątkowych należących do spadkodawcy oraz praw spadkobierców. Jak zabezpieczyć spadek?