Adwokat Kraków

Adwokat Kraków

Adwokat Kraków

Jeżeli nie masz znajomego adwokata, który specjalizuje się w prawie którego dotyczy Twój problem prawny, poszukiwanie pomocy na własną rękę może być nie lada wyzwaniem.

Dawniej, kiedy na rynku było niewielu adwokatów było też mniej dylematów któremu z nich powierzyć swoje sprawy. W dzisiejszych czasach w związku z faktem, że dostęp do tego zawodu nie jest już tak utrudniony, swoje usługi oferuje wielu adwokatów. Adwokat w takich miastach jak Kraków czy Wrocław jest bardzo popularnym zawodem, praktycznie na każdej kamienicy można tu znaleźć szyld kancelarii adwokackiej. Doszło do sytuacji w której ludzie, z jednej strony mają duży wybór i dostęp do adwokatów, a z drugiej strony coraz bardziej boją się o to, że ich sprawy trafią w ręce niekompetentnego specjalisty.

Jak zatem wybrać właściwego adwokata? Na co zwracać uwagę wyszukując kancelarii adwokackiej? Czy polecony przez znajomego adwokat zawsze będzie najlepszą opcją?

Zanim odpowiemy na to pytanie warto wyjaśnić pewne różnice które nie dla każdego są rzeczą oczywistą. Część osób może się zdziwić, jednak to właśnie świadomość istnienia różnic między zawodem adwokata, radcy prawnego, prawnika i doradcy prawnego jest kluczowa i bardzo pomocna w podjęciu właściwej decyzji.

Generalna różnica jest taka, że zarówno adwokat jak i radca prawny są zawodami zaufania publicznego. Dlatego też każdy kto chce posługiwać się tym tytułem musi przejść długą i trudną ścieżkę edukacyjną oraz zdobyć odpowiednie doświadczenie. Do posługiwania się tytułem prawnika upoważnieni są wszyscy absolwenci studiów prawniczych.Z kolei doradcą prawnym może zostać każdy, niezależnie od swojego doświadczenia i edukacji.

Po więcej szczegółów odsyłamy do tabeli obok, gdzie znajdują się najistotniejsze informację na temat tych zawodów. Zapoznanie się z nimi nie zajmie dużo czasu a może zaoszczędzić wiele nerwów i pieniędzy.

Jeżeli natomiast wiesz co różni te grupy zawodowe i wiesz że chcesz skorzystać właśnie z pomocy adwokata to zapraszamy do dalszej lektury!

Osoba świadcząca swoje usługi jako adwokat musiała wcześniej ukończyć studia prawnicze, odbyć aplikację prawniczą i zdać egzamin adwokacki. Cały proces kształcenia się na adwokata trwa przynajmniej 8 lat i musi być połączony z odpowiednią praktyką pod okiem doświadczonego patrona.
Adwokaci upoważnieni są do reprezentowania swoich klientów przed wszystkimi urzędami i sądami wszystkich instancji. Ponieważ zawód adwokata niesie ze sobą dużą odpowiedzialność Naczelna Rada Adwokacka wymaga się od tej grupy zawodowej ciągłego dokształcania, przestrzegania kodeksu etyki adwokackiej oraz ubezpieczenia OC.
Adwokaci, w przeciwieństwie do radców prawnych, nie mogą wiązać się z firmami umową o pracę ,a usługi swoje mogą świadczyć jedynie jako niezależna kancelaria. Dlatego też przyjęło się że grupa ta jest bardziej niezależna od radców prawnych.
Adwokata w sądzie można rozpoznać po todze z zielonym żabotem.

Radcowie prawni to grupa zawodowa pokrewna do adwokatów. Ścieżka przygotowania do zawodu jest podobna i trwa przynajmniej 8 lat. Najistotniejszą różnicą między tymi dwiema grupami jest możliwość świadczenia przez radców prawnych pomocy prawnej w oparciu o umowę o pracę. Dlatego też często łączą oni pracę w działach prawnych firm z prowadzeniem własnej kancelarii.
Do lipca 2015 roku radcowie nie mogli pełnić funkcji obrońcy w procesach karnych. Aktualnie mają już takie uprawnienia, jednak tutaj warunek jest taki, że radca prawny będący obrońcą nie może pracować na umowę o pracę.
Krajowa Izba Radców Prawnych wymaga od tej grupy zawodowej ciągłego dokształcania, ubezpieczenia OC oraz przestrzegania Kodeksu Etyki Radcy Prawnego.
Radcę prawnego w sądzie można rozpoznać po todze z ciemnoniebieskim żabotem.

Za prawnika uważa się osobę naukowo lub zawodowo zajmującą się prawem, która ukończyła studia wyższe z zakresu prawa. Często prawnikami określa się grupy zawodowe adwokatów, radców, notariuszy sędziów czy prokuratorów - podkreślić należy jednak to, że każda z tych grup poza studiami prawniczymi musi odbyć aplikację, mieć odpowiednią praktykę i zdać egzamin zawodowy. Tak więc nie każdy prawnik jest adwokatem, a każdy adwokat jest prawnikiem. Pomimo tego, że ukończenie studiów prawniczych to dopiero połowa ścieżki edukacyjnej, jaką muszą przejść adwokaci czy radcowie prawni, część osób już na tym etapie otwiera swoje kancelarie i świadczy pomoc prawną.
Znamy wielu dobrych prawników jednak, co do zasady, korzystanie z pomocy prawnej osoby będącej jedynie po wyższych studiach prawniczych wiąże się ze sporym ryzykiem i wieloma ograniczeniami.
Osoba taka nie ma obowiązku aktualizowania wiedzy poprzez dokształcanie się i nie musi ubezpieczać swojej działalności od odpowiedzialności cywilnej. Nie ma też żadnego kodeksu etyki, który gwarantowałby jakość jej usług. Istotne jest również to, że prawnik taki nie ma możliwości reprezentowania swoich klientów przed sądami.
Z pomocy prawnej osoby wyłącznie po studiach prawniczych można skorzystać w nieskomplikowanych problemach prawnych, które nie są wysokiej wagi i nie wymagają reprezentacji w sądzie.

Osoby świadczące usługi prawnicze, które niekoniecznie mają wykształcenie prawne bardzo często reklamują swoją działalność jako doradcy prawni. Podobnie jak w przypadku prawnika doradców prawnych nie obowiązują żadne regulacje.
Doradcą prawny może zostać każdy, dlatego odradzamy korzystania z usług takich osób, szczególnie w sytuacji kiedy nie są Państwo w stanie zweryfikować ich edukacji i doświadczenia.

Im poważniejsza jest Twoja sprawa, tym więcej czasu powinieneś poświęcić na upewnienie się, czy dany adwokat jest właśnie tą właściwą osobą. Jest na to wiele różnych sposobów, poniżej przedstawiamy wskazówki i rady które z naszej perspektywy mogą pomóc w wyborze.

 1. Zacznij od samodzielnej analizy własnej sprawy

  Zanim zaczniesz szukać adwokata, samodzielnie przeanalizuj sprawę, poszukaj podobnych sytuacji na prawnych forach internetowych. Poszukaj artykułów w podobnym temacie na blogach i w gazetach. Dzięki temu łatwiej Ci będzie rozmawiać na temat Twojej sprawy i będziesz mógł ocenić czy adwokat z którym rozmawiasz rzeczywiście ma wiedzę i doświadczenie w danej dziedzinie prawa.

 2. Zapytaj znajomych i rodziny ale nie bądź bezkrytyczny

  Znajomi lub rodzina mogą być dobrym i wiarygodnym źródłem rekomendacji adwokata, jednak nie polegaj na ich radach i poleceniach bezkrytycznie. Należy zdecydowanie podkreślić, że niezależnie jak bardzo jakiś adwokat został Ci rekomendowany, to wybór adwokata dla Ciebie jest w wielu przypadkach osobistą sprawą i nikt inny poza Tobą nie powinien podejmować tej decyzji. To że polecony adwokat pomógł komuś w jakiejś sprawie nie oznacza że będzie mógł pomóc Tobie. Zawsze warto na spotkaniu zweryfikować jaką osobą jest polecony adwokat. Zwróć uwagę na to czy jest to osoba z którą możesz się porozumieć i możesz jej zaufać oraz czy rzeczywiście specjalizuje się w sprawach które chcesz mu powierzyć.

 3. Korzystaj z Internetu z ograniczonym zaufaniem

  Żyjemy w czasach w których każdy jakiekolwiek poszukiwania zaczyna zazwyczaj w Internecie. Fora internetowe, strony z opiniami o prawnikach, portale społecznościowe to miejsca w Internecie, gdzie potencjalnie możesz znaleźć dobrego adwokata. Nie poprzestawaj jednak swoich poszukiwań na opinii z jednej strony. Sprawdź stronę kancelarii, sprawdź profile zawodowe adwokatów, zainteresuj się aktywnością kancelarii w Internecie, zapoznaj się z prowadzonymi przez danego adwokata blogami. Pozwoli to uzyskać pełniejszy obraz tego jakim jest on specjalistą, a negatywne i pozytywne opinie klientów na temat jego pracy znalezione w Internecie mogą być istotna wskazówką.

 4. Spotkaj się i porozmawiaj z adwokatem

  Niezależnie od tego jak pewny jesteś nowo poleconego adwokata zawsze przed podjęciem ostatecznej decyzji spotkaj się z nim. Zaplanuj odpowiednią ilość czasu tak żeby móc komfortowo porozmawiać o swojej sprawie. Podczas spotkania ufaj pierwszemu wrażeniu.

 5. Cena może, ale nie zawsze musi być wyznacznikiem jakości usług adwokata

  Jak w każdym innym biznesie adwokat, który za swoje usługi pobiera większe wynagrodzenie od innych wcale nie musi wykonywać swojej pracy najlepiej. Z drugiej strony atrakcyjne stawki za usługi prawne nie muszą oznaczać tego, że będą to usługi niskiej jakości. Wybierając adwokata należy ostrożnie podchodzić do kancelarii, które pobierają za swoje usługi skrajnie niskie lub skrajnie wysokie wynagrodzenie. Adwokat który udzieli porady prawnej za darmo lub za symboliczną opłatę na pewno nie poświęci na analizę problemu wystarczająco dużo czasu, a porada może okazać się zbyt ogólna. Z kolei zaskakująco wysokie stawki za usługi prawne mogą przykładowo świadczyć o tym, że dana kancelaria wzięła za dużo zleceń i może mieć problemy żeby obsłużyć kolejne.
  We wszystkim tym bardzo ważne jest to żeby kancelaria dokładnie i zrozumiale wyjaśniła w jaki sposób i na jakiej zasadzie określa swoje wynagrodzenie. Rozmawiając o wynagrodzeniu warto zadać następujące pytania:
  - W jaki sposób kancelaria rozlicza się za sprawę?
  - Czy stawka za godzinę pracy w biurze różni się od stawki za godzinę pracy w sądzie?
  - Czy w naszej sytuacji jest możliwość ustalenia stałej opłaty za poprowadzenie sprawy?
  - Z jakimi innymi kosztami trzeba się liczyć w trakcie sprawy sądowej?
  - Kiedy pobierane jest wynagrodzenie?
  - Czy koszty takie jak fotokopie, opłaty pocztowe wliczone są w wynagrodzenie?
  Pamiętaj o tym że masz prawo wiedzieć w jaki sposób będziesz rozliczany za wykonaną pracę i powinieneś rozwiać wszelkie wątpliwości w tym zakresie.